Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /dal/templates/dal_v/functions.php on line 199

W latach 70-tych Henryk Szkutnik utworzył Drużynę Żeglarską przy Liceum Ogólnokształcącym w Braniewie. Drużyna ściśle współpracowała z MKŻ DAL (Kol. Szkutnik był inicjatorem zakupu ze środków uzyskanych z Powiatu, dwóch Ramblerów - "Gucia" i "Cezara". Jachty zakupione zostały w Mikołajkach, wyprodukowane w firmie Foto-Pam Augustów).

Następnie bazą Drużyny Żeglarskiej przy Liceum Ogólnokształcącym w Braniewie został port w Nowej Pasłęce. Z funduszy LO Braniewo zostały zakupione : jacht typu ORION, jacht typu OMEGA oraz motorówka zabezpieczająca.

 

14

Na zdjęciu Henryk Szkutnik w załodze s/y "ALDIS" w czasie rejsu morskiego.


 

Czy wiesz, że ...

Mila morska (Mm, ang.: nautical mile – NM, International Nautical Mile – INM) – jest jednostką odległości stosowaną w nawigacji morskiej. Jest to długość łuku południka ziemskiego odpowiadająca jednej minucie kątowej koła wielkiego. W rzeczywistości ze względu na kształt kuli ziemskiej (Geoida) długość łuku 1 minuty kątowej jest różna w zależności od szerokości geograficznej, dlatego umownie przyjęto długość uśrednioną.

1 INM → 1’ stąd: 40 000 km / (360° × 60’) = 1851,852 m ≈ 1 852 m w układzie SI (wartość przyjęta w Normie ISO 31-2)
1 INM = 10 kabli

logo

 

szanty

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości ze strony - ZAPISZ SIĘ !!