Poduszkowiec SG-411

 

           W chwili obecnej pod Domem Rybaka w Nowej Pasłęce stoi zaparkowany poduszkowiec należący do Morskiego Oddziału Straży Granicznej o numerze burtowym SG 411. Jest to wspaniała okazja aby szczegółowo zapoznać się z konstrukcją, tej było nie było, dosyć egzotycznej maszyny.

Poduszkowiec SG 411 jest jednym z dwóch tego typu statków w służbie Straży Granicznej, drugi nosi numer burtowy SG 412. Poduszkowce zostały wyprodukowane w Wielkiej Brytanii przez firmę Griffon Hoverwork of Hythe i oba są jednakowego typu Griffon 2000TD Mk III.
Poduszkowce przeznaczone są do działań patrolowo–interwencyjnych i akcji poszukiwawczo–ratowniczych na morskich wodach wewnętrznych i wodach terytorialnych RP, oraz do transportu funkcjonariuszy SG. Przystosowane są do holowania innego środka pływającego o masie do 2,5 tony oraz podejmowania ludzi z wody.
Poduszkowce swoje zadania mogą wykonywać cały rok, zimą pracują na lodzie stałym i pokruszonym, latem na płytkiej wodzie oraz terenie bagiennym i podmokłym. Ich eksploatacja jest możliwa w zakresie temperatur od –35 do 35 stopni Celsjusza przez całą dobę również w warunkach ograniczonej widoczności.

Poduszkowce Griffon 2000TD używane są przez siły zbrojne wielu krajów między innymi: Belgii, Estonii, Finlandii, Litwy, Szwecji i Anglii. Duża ilość egzemplarzy tego typu poduszkowca wykorzystywana jest również komercyjnie.
Wartą odnotowania ciekawostką jest fakt umieszczenia przez producenta fotografii naszego SG 411 na swojej stronie internetowej.

Kadłub Griffona 2000TD Mk III wykonany z morskiego stopu aluminium a fartuch z nylonu pokrytego neoprenem, elementy fartucha można wymieniać bez podnoszenia jednostki.
Załoga liczy trzy osoby, poduszkowiec może przewieźć 12 osób lub 2000 kg ładunku. 
Długość maszyny 12,7 m, szerokośc ok. 6 m.
Wirnik dmuchawy oraz czterołopatowe śmigło napędowe o zmiennym skoku napędza silnik diesla DEUTZ BFM1015CP V6 o mocy 440 kM. Prędkość maksymalna przy stanie morza 3 to ok. 33 węzły, zasięg przy tej prędkości wynosi ok. 300 mM. Jednostka może być eksploatowana przy sile wiatru do 7B.
Koszt budowy obu poduszkowców wyniósł 1,9 mln euro.

A teraz praktyczna informacja dla żeglarzy, oświetlenie SG 411 to:
czerwone światło na lewej burcie,
zielone światło na prawej burcie,
białe światło na rufie,
białe świało na maszcie,
pomarańczowy stroboskop na maszcie – pojazd specjalny,
zielony stroboskop na nadbudówce – jednostka Straży Granicznej,
pięć przednich reflektorów.

 

 

at

Puchar Bałtyku Południowego

 

puchar baltyku

 

W sobotę 14 grudnia, w Elblągu, odbyło się uroczyste zakończenie sezonu nawigacyjnego 2013.

Po raz pierwszy zorganizowano je dla wszystkich żeglarzy biorących udział w regatach klasyfikowanych do Żeglarskiego Pucharu Bałtyku Południowego.

Około 150 uczestników spotkania reprezentowało województwa zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie i Obwód Kalinigradzki.

Na spotkaniu obecni byli konsul rosyjski, polski konsul w Kaliningradzie, przedstawiciele marszałków i gubernatora Obwodu Kaliningradzkiego oraz reprezentanci związków żeglarskich.

Szczegółowe dane dotyczące klasyfikacji sterników w poszczególnych grupach, Grand Prix zalewu Wiślanego i klasyfikacji w ramach Żeglarskiego Pucharu Bałtyku Południowego znajdziemy na stronie internetowej elbląskiego jachtklubu.

Dla członków naszego klubu istotnym jest fakt wyróżnienia MKŻ Dal we Fromborku w kategorii organizatorów najpopularniejszych regat.

W klasie Open wyróżniono regaty Unity Line organizowane przez Klub Żeglarzy Samotników w Szczecinie, w klasie ORC regaty Gdynia–Władysławowo–Gdynia, których organizatorem jest Jachtklub Morski Gryf w Gdyni.

Natomiast w klasie KWR za najpopularniejsze uznano regaty Fromborska Jesień organizowane przez Morski Klub Żeglarski PTTK DAL.

Wyróżnienie w formie okolicznościowej plakiety odebrał osobiście komandor klubu kpt. Tadeusz Karpowicz.

at

Cofka na Zalewie 07-12-2013

Zapowiadana w prognozach prędkość huraganu "Ksawery" który miał osiągać w porywach sporo powyżej 33 m/s na szczęście się nie sprawdziła. Ciśnienie atmosferyczne spadło w piątek wieczorem do 725 mm Hg, lecz siła wiatru nie przekraczała 15 do 19 m/s, tak wynika z naszych pomiarów i tu wystarczają normalne określenia - sztorm i wiatr sztormowy o sile 8B... huragany, orkany i cyklony zostawiamy dla dziennikarzy różnych TV.
Jednakże ten silny wiatr z kierunku N-W od piątku wieczorem spowodował podniesienie się poziomu wody w porcie we Fromborku o 1 m, co pokazujemy na zdjęciach zrobionych dzisiaj 07-12-2013 około południa.
Mimo że siła wiatru systematycznie słabnie, wysoki poziom wody utrzymuje się nadal, nie zagrażając jednak w jakikolwiek sposób ani portowi, ani miastu. Czyli jak nieomalże co roku - jesienna cofka na Zalewie...

at

Kalendarz regat 2014

Jak to zwykle bywa nie wszyscy ochłonęli po właśnie zakończonym sezonie żeglarskim 2013, a my prezentujemy jeszcze ciepły terminarz regat organizowanych przez Morski Klub Żeglarski Dal. Terminarz został zatwierdzony przez Zarząd MKŻ. Kalendarz będzie uzupełniany w miarę napływu danych od innych zaprzyjaźnionych klubów żeglarskich odpowiedzialnych za organizowanie regat.  ZOBACZ.

Zakończenie sezonu 2013

W sobotę 16 listopada w restauracji Pod Wzgórzem we Fromborku, odbyło się oficjalne pożegnanie sezonu nawigacyjnego 2013.
Na imprazie zorganizowanej przez zarząd klubu DAL, przy muzyce przygotowanej przez znakomitego DJ`a Jacka bawiło się około 70 osób. Były to osoby związane ze środowiskiem żeglarskim zarówno naszego regionu, jak i zaproszeni goście z Obwodu Kaliningadzkiego.
Część oficjalną spotkania rozpoczęto minutą ciszy, ktorą uczczono pamięć zmarłej we wrześniu naszej koleżanki, żeglarki, Teresy Malentowicz.
Po uroczystym powitaniu wszystkich zaproszonych gości, komandor klubu Tadeusz Karpowicz wręczył pamiątkowe dyplomy oraz upominki sympatykom i sponsorom imprez organizowanych przez nasz klub. Aby nikogo nie pominąć, a jednocześnie nie wymieniać oficjalnie nazwisk osób które sobie tego mogą nie życzyć, publikujemy poniższe zdjęcie.

zak 1

Następnie rozdano "gorące" jeszcze patenty koleżankom i kolegom którzy ukończyli tegoroczny kurs na stopień żeglarza jachtowego, organizowany przez MKŻ DAL. Niedawni "kursanci", a w obecnej chwili już żeglarze, zrewanżowali się pięknym albumem "Historia Żaglowców", za - jak to zostało powiedziane - proste rozwiązywanie nie zawsze łatwych problemów.
Wydaje się, że bardzo ładnie oddaje to rzeczywistą istotę żeglowania...

zak 2

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się część mniej formalna, ale równie ekscytująca. Królowała znakomita taneczna muzyka na którą "nie było silnych", na parkiecie pojawili się nawet Ci, którzy utrzymywali że nigdy nie tańczą bo mają chore kolano. (Mamy na to silne dowody w postaci fotografii). Ukoronowaniem obficie zastawionych stołów był tradycyjny pieczony dzik, jak zwykle przygotowany przez kolegę Stanisława. Przyznam, że ze sporym niepokojem czekałem na podanie dziczyzny, ponieważ nie bardzo wyobrażałem sobie że pieczeń może być równie dobra jak w zeszłym roku... była chyba lepsza...  Nie wiem czy to dobrze, ale od pewnego czasu "zakończenie sezonu żeglarskiego" we Fromborku zamiast smaku rumu ma dla mnie smak pieczonego dzika z migdałowym sosem.

zak 3

Cóż, kto nie był niech żałuje, a wszystkich zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć w naszej GALERII.

 

Motto na zimę:

Marynarze pływają jedenaście miesięcy i rozmawiają o tym miesiąc, a żeglarze - odwrotnie...

z żeglarskim pozdrowieniem at :-)

Fromborska Jesień 2013

56 Międzynarodowe Regaty "Fromborska Jesień" odbyły się w sobotę 7 września. Startowały w nich 23 załogi jachtów z Polski (Gdańsk, Elbląg, Krynica Morska, Tolkmicko, Nowa Pasłęka, Suchacz) oraz 20 załóg z Rosji (Obwód Kaliningradzki).

Razem ponad 200 żeglarzy rywalizowało ze sobą w sobotni słoneczny dzień na wodach Zalewu Wiślanego.

Jachty zostały podzielone na trzy grupy wg współczynników przeliczeniowych w zależności od współczynnika przeliczeniowego KWR. Regaty rozegrano w znakomitych warunkach atmosferycznych. Po prawdziwej, sportowej rywalizacji odbyła się uroczystość podsumowania regat.

 

Wyniki Regat:

  GRUPA I       GRUPA II       GRUPA III  
  Jacht Sternik     Jacht Sternik     Jacht Sternik
1 Tiulen A.Griadobitov   1 Berbeć II R.Seroka   1 Baltika S.Evchenko
2 Strefa Ciszy II B.Justyński   2 Vera M.Mularis   2 Aphrodita I.Bagrov
3 Facil S.Politański   3 Papago Ł.Politański   3 Irbis J.Rutkowski
4 Cyklon M.Iwaniuk   4 Dragon K.Smogorzewski   4 Artika V.Skorotski
5 Samsara A.Kornilov   5 Antałek B.Olszewski   5 Kenguru W.Lupienko
6 Nasza Jutrzenka D.Rybarczyk   6 Star Dast A.Ivanov   6 Nina A.Lebiedev
7 Casiope S.Kwiatkowski   7 Tesla F.Shugay   7 Gemini R.Bobrowski
8 Zoświtek T.Biedulski   8 Litwinka M.Drabiński   8 Slocum J.Lamp
9 Kseniy S.Lapunin   9 Jazz R.Miedvedev   9 Odissey A.Saranevich
10 Oksana V.Ziel   10 Souvenir T.Szczepański   10 Trzy Em H.Malentowicz
11 Lilya V.Kuznietsov   11 Snail V.Owczennikov   11 Rif 2 M.Lewandowski
12 Kusani P.Mudryk   12 Qrqma J.Kunc   12 Scamp V.Sologub
13 Nicolaus P.Czerwiński   13 Fortuna II S.Bibikov   dnf Kola M.Szprenger
dnf Ojkumena O.Sulacki   dnf Weteran J.Witt   dnf Olga II O.Puchkov

 

Zwycięzcom zostały wręczone puchary i dyplomy oraz nagrody rzeczowe (ufundowane przez Burmistrza Braniewa). Puchary w trzech grupach ufundowali: Starosta Braniewski Krzysztof Kowalski, Burmistrz Braniewa Henryk Mroziński, Burmistrz Fromborka Marek Misztal, Zarząd Wodociągi Miejskie w Braniewie oraz Dyrektor Marek Wróbel - Wodociągi Fromborskie.

Atrakcją regat był występ zespołu muzycznego w składzie: Józef Przyborowski, Wiesław Przyborowski i Zdzisław Bryk. Tradycyjnie też płonęło ognisko żeglarskie, serwowano również wspaniałą grochówkę i pieczone kiełbaski. Miła, sympatyczna i żeglarska atmosfera tego spotkania udzielała się wszystkim zgromadzonym.

MKŻ „DAL” we Fromborku składa serdeczne podziękowania sponsorom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i zabezpieczenia ratowniczego Regat tak na wodzie, jak i we Fromborku.

Bursztyn Kopernika 2013

Zaliczane do Pucharu Bałtyku Południowego Regaty Żeglarskie o Puchar Miasta Kopernika rozegrane zostały w dniach 3 - 4 sierpnia 2013 roku w Fromborku na wodach Zalewu Wiślanego.

Regaty zostały rozegrane w klasie KWR. W regatach brały udział jachty kabinowe: mieczowe, balastowo-mieczowe i balastowe posiadające aktualne świadectwo KWR.

Wyniki Regat:

  GRUPA I            GRUPA II            GRUPA III  
    Jacht Sternik     Jacht Sternik       Jacht Sternik
1 Nicolaus  B.Justyński   1 Vera  M.Mularis   1 Neoprofil  P.Adamowicz
2 Casjope  S.Kwiatkowski   2 Antałek  B.Olszewski   2 Gemini  R.Bobrowski
3 Delfine  Z.Zander   3 Dragon  K.Smogorzewski   3 Slocum  J.Lamp
4 Kusani  E.Bałos   4 Litwinka  M.Drabiński   4 Kola  M.Szprenger
5 Sławek  H.Malentowicz   5 QrQma  J.Kunc   5 Raptor  P.Czapla
6 Zoświtek  T.Biedulski   DNF Jazz  R.Miedvedev   6 Egyr  S.Kędzierski
                7 3M  R.Doda

HARMONOGRAM - IV Regaty o Puchar Trzech Marszałków

 

HARMONOGRAM REGAT ( wg czasu miejscowego)

 

10 lipca 2013, Krynica Morska

18:00 - Otwarcie biura regat
20:00 - Wieczór Miasta Krynica Morska

 

11 lipca 2013, Krynica Morska, Krynica Morska-Frombork

06:00 do 09:00 - Praca Biura regat, przyjmowanie zapisów do regat
09:00 do 09:15 - Otwarcie regat
09:30 do 17:00 - I etap Regat: Krynica Morska-Frombork (wyścig o Puchar Króla Stefana Batorego)
20:00 - Wieczór Miasta Frombork

 

12 lipca 2013, Frombork-Bałtijsk, Bałtijsk

05:00 do 08:30 - Odprawa graniczna
09:00 do 16:00 - II etap Regat: Frombork-Bałtijsk

czas roryjski

od 16:00 - Kiermasz ( jarmark polsko-rosyjski ), występy artystyczne
19:30 - omówienie i nagrody za II etap Regat
od 20:00 Wieczór Miasta Bałtijsk

 

13 lipca 2013, Bałtijsk, Bałtijsk-Elbląg, Elbląg

06:00 - 09:00 - Odprawa graniczna
09:00 - 17:00 - III etap Regat: Bałtijsk-Elbląg
17:00 - zamknięcie linii mety przy latarnii zielonej na wejściu do rzeki Elbląg
19:00 - Zakończenie IV Regat o Puchar Trzech Marszałków i rozdanie nagród
od 20:00 - Wieczór Miasta Elbląg

Regaty o Puchar Prezydenta Elbląga

Regaty miały składać się z trzech wyścigów. Jednak niezawodna pogoda pokrzyżowała wszystkie plany. Co tu dużo mówić "flauta".  Ostatecznie odbył się tylko jeden wyścig. Start odbył się pomiędzy statkiem KR a pompowaną pławą pneumatyczną. Meta wyścigu na redzie portu Tolkmicko, w okolicy pierwszej od portu bramki podejściowej. W regatach brały udział jachty kabinowe – mieczowe, balastowo-mieczowe, balastowe, posiadające aktualny pomiar KWR. Jachty zostały podzielone na trzy grupy startowe, ustalane według wartości przelicznika KWR dla poszczególnych jachtów.

1

1

1

1

1

Procedura i wymagania przy przekraczaniu granicy.

Zaktualizowano informacje dotyczące procedury przekraczania granicy państwowej. Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć w dziale PRZYDATNE.  ZOBACZ

Regaty Bursztynowy Żagiel

Regaty do Bałtyjska organizowane przez Jacht Klub Kaliningrad "Jantarowe Regaty", w których uczestniczyły 3 polskie jachty ( Nicolaus, Berbeć II, Kuśtyczek ). W dniach 15-16.06 2013 r. Frombork - Bałtyjsk, Bałtyjsk - Frombork. Sklad zalogi Nicolausa;Karppowicz Tadeusz, Pawel i Renata Karpowicz, Wlodkowski Krzysztof, Kumidor Radoslaw; Kpt Berbec II Seroka Ryszard; kpt. Kustyczka; Polak Krzysztof. Przy dobrych warunkach pogodowych i przy bardzo dobrej turystycznej atmosferze.

Foto : Krzysztof Polak

 

1

1

1

1

1

1

1

1

1


 

Czy wiesz, że ...

Mila morska (Mm, ang.: nautical mile – NM, International Nautical Mile – INM) – jest jednostką odległości stosowaną w nawigacji morskiej. Jest to długość łuku południka ziemskiego odpowiadająca jednej minucie kątowej koła wielkiego. W rzeczywistości ze względu na kształt kuli ziemskiej (Geoida) długość łuku 1 minuty kątowej jest różna w zależności od szerokości geograficznej, dlatego umownie przyjęto długość uśrednioną.

1 INM → 1’ stąd: 40 000 km / (360° × 60’) = 1851,852 m ≈ 1 852 m w układzie SI (wartość przyjęta w Normie ISO 31-2)
1 INM = 10 kabli

logo

 

szanty

Jeżeli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości ze strony - ZAPISZ SIĘ !!