1953​

Zostaje założone Koło Liga Morska. Jednym z założycieli jest Andrzej Borowiak i inni sympatycy żeglarstwa. Kolega Józef Lemke zostaje wysłany na kurs sterników jachtowych do Olecką gdzie uzyskuje patent sternika. Jest to pierwszy członek naszego klubu z uprawnieniami sternika.

1955

Powstaje Koło Żeglarskie LPŻ przy Zarządzie Powiatu w Braniewie.

1957​

Koło Żeglarski LPŻ zostaje przekształcone w Klub Żeglarski LPŻ. Władze: Prezes: Józef Zieniewicz, Skarbnik: Tadeusz Karpowicz, Sekretarz: Jan Pogorzelski, Członek: Józef Lemke, Stefan Fiodorowicz. W okresie tym klub otrzymuje pierwsze jachty w ilości „DZ”- 1 szt. „Omega” – 2 szt. „Cadet (drewniany)” – 2 szt. oraz motorówkę. Przekazany sprzęt funduje fabryka samochodowa na Żeraniu.

1959 - 1960

Prezesem zostaje Wincenty Molin, a członkami Andrzej Perzyński, Irena Grubba, Jan Pogorzelski, Dominik Kobylski. W latach 1959- 60 zostaje uchwalona nazwa klubu MKŻ „DAL”. W tym czasie powstaje także baza i budynek klubu na miejscu obecnej siedziby. Głównym projektantem i motorem tego przedsięwzięcia był kolegą Molin. Środki na budowę  pozyskaliśmy z WKKFIT-u Olsztyn.

1970​

Ze środków powiatowych zakupione zostały 2 Ramblery. Głównym inicjatorem tego zakupu był kolega Henryk Szkutnik.

1973​

Staraniem ówczesnego zarządu w składzie: Witold Oprawko, Tadeusz Karpowicz, Henryk Szkutnik Urszula Tokarska oraz przychylności władz powiatu klub zakupił jednostkę pełnomorską typu Nefryt.

1975

Z chwilą powstania województwa Elbląskiego i EOZŻ, klub przeżywa największy rozwój: utworzono szkółkę sportową. Młodzież szkolono na jachtach typu: Optymist, Cadet, 420, 470, Finn, ok – dingi. Nasi żeglarze startują w wielu imprezach żeglarskich, również międzynarodowych. Największym sukcesem był start w regatach przyjaźni w Rostoku (NRD). Załoga w składzie: Paweł Karpowicz, Wojciech Pionke zdobywa 3 miejsce w klasie Cadet. We Fromborku rozgrywane są najważniejsze regaty i najliczniej obsaczone ( regaty przyjaźni, mistrzostwa województwa, olimpiada młodzieży). Od początku istnienia klubu organizowane są najważniejsze regaty na Zalewie Wiślanym dla jachtów balastowych i mieczowych pod nazwą Fromborska Jesień.

1991​

W roku tym Henryk Kurzyński ówczesny Nadleśniczy, przekazuje budynek – świetlice i hangar.

2023​

W grudniu, na walnym zebraniu członków Morskiego Klubu Żeglarskiego PTTK „DAL”, podjęta została decyzja o rozwiązaniu klubu. Była to decyzja trudna, ale uznana za konieczną w obliczu różnych wyzwań, z jakimi przyszło się mierzyć organizacji w ostatnich latach.

Przyszłość w Nowej Formie

Podczas zebrania pojawiły się jednak również głosy pełne nadziei. Część członków klubu, zainspirowana duchem żeglarstwa i chęcią kontynuowania wspólnych przygód, oznajmiła swoje plany wznowienia działalności klubu. Tym razem miałby on funkcjonować w zmienionej formie – jako stowarzyszenie.

2024

Dzięki staraniom grupy fascynatów żeglarstwa tj. Piotra i Magdy Orłowskich, Mariana i Zosi Drabińskich, Mariuszowi i Agnieszce Rakocińskim, Urszuli Jankowskiej, Andrzejowi Turkiewiczowi oraz Pawłowi Sołoducha, po kilkumiesięcznej przerwie klub wznowienia działalność pod nazwą:  Morski Klub Żeglarski „DAL” Frombork. Nowy rozdział w historii klubu rozpoczyna się z odświeżoną strukturą organizacyjną i zarejestrowanym w dniu 30-04-2024 stowarzyszeniem w KRS, gotowym do podjęcia nowych wyzwań i kontynuowania bogatych tradycji żeglarskich.

Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju klubu było podjęcie uchwały przez Zarząd MKŻ „DAL” Frombork, na mocy której po rozwiązanym starym klubie budynek klubu został oficjalnie przyjęty w poczet majątku klubowego. Ten symboliczny, a zarazem bardzo praktyczny akt, stanowi istotny fundament dalszego funkcjonowania i rozwoju infrastruktury klubowej. Uregulowanie statusu budynku umożliwia realizację kolejnych inwestycji, modernizację zaplecza oraz tworzenie przyjaznej przestrzeni dla członków i sympatyków klubu.

W ramach aktywnego powrotu do życia żeglarskiego, klub z powodzeniem zorganizował 67. Międzynarodowe Regaty Fromborska Jesień, które jak co roku przyciągnęły liczne załogi i pasjonatów sportów wodnych z całego regionu. Wydarzenie to, mające długą i piękną tradycję, odbyło się w atmosferze sportowej rywalizacji i wspólnego świętowania żeglarskiego ducha.

Ponadto klub był gospodarzem Międzynarodowych Regat o Puchar Marszałków, które również cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród zawodników, jak i widzów.
Oba wydarzenia potwierdziły nie tylko gotowość klubu do podejmowania ambitnych inicjatyw, ale także jego ważną rolę w pielęgnowaniu i rozwijaniu lokalnych tradycji żeglarskich.

2025

Kolejnym ważnym etapem w rozwoju Morskiego Klubu Żeglarskiego „DAL” Frombork było rozpoczęcie prac remontowych budynku klubowego, który przez lata intensywnej eksploatacji i wpływu warunków atmosferycznych uległ znacznemu zużyciu. Dnia 3 marca 2025 roku ruszył długo wyczekiwany remont, mający na celu przywrócenie budynkowi jego funkcjonalności, bezpieczeństwa oraz nadanie mu estetycznego, nowoczesnego wyglądu – przy jednoczesnym zachowaniu żeglarskiego klimatu.

W ramach prac odnowiony został dach, który zabezpieczono nowym pokryciem, zapewniającym trwałość i odporność na kapryśną nadzalewową pogodę. Elewacja budynku została całkowicie wymieniona na drewnianą, co nie tylko poprawiło wygląd, ale również nawiązało do tradycyjnej, portowej architektury regionu. Wewnątrz wymieniono podłogi oraz odnowiono wszystkie ściany, co zdecydowanie poprawiło komfort użytkowania przestrzeni klubowej.

 
 

 

 

Przewijanie do góry